© Copyright TermoEco 2020 .r

TermoEco
Karol Robaczewski

ul. Sadownicza 1, 
86-021 Żołędowo k. Bydgoszczy
NIP: 967-112-75-60


Obsługujemy Toruń, Bydgoszcz,
województwo kujawsko-pomorskie

lokalizacja wycieków
lokalizacja wycieków
lokalizacja wycieków
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Osuszanie podposadzkowe Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz, Polska
25 stycznia 2022

Zalane mieszkanie, zalany dom - co należy zrobić?

Awaria wodociągowa, kilkudniowe opady deszczu, nierozważni sąsiedzi - to najczęstsze przyczyny zalania domu lub mieszkania. Kiedy spełnia się czarny scenariusz, nie czas na panikę. Zachowaj spokój i ustal źródło problemu.

 

Jeśli doszło do uszkodzenia węża doprowadzającego wodę do pralki, kranu lub toalety, należy natychmiast zakręcić zawór główny wody oraz wymienić wadliwe elementy instalacji. Zalanie mieszkania bardzo często jest efektem pęknięcia, przewiercenia lub niedrożności rur, cieknącego kranu, uszkodzonego zaworu, a także zapchanej toalety, wanny, brodzika czy umywalki.

 

W przypadku trudności w wykryciu lub usunięciu przyczyny zalania niezbędne jest wsparcie fachowców. Z pomocą przychodzą również nowoczesne technologie. Wyciek wody można zlokalizować dzięki kamerze termowizyjnej lub inspekcyjnej, a także poprzez pomiar sygnałów dźwiękowych. Wczesne wykrycie wilgoci pozwala ochronić budynek przed przykrymi konsekwencjami w przyszłości, takimi jak rozwój pleśni i grzybów.

 

Osuszanie mieszkania a zwrot kosztów z ubezpieczenia

 

Jeżeli doszło do zalania ścian, posadzki, sufitu oraz wyposażenia domu, niezbędne jest osuszanie poszczególnych pomieszczeń. Posiadając aktualne ubezpieczenie nieruchomości, możesz liczyć na pokrycie wszystkich kosztów ze strony ubezpieczyciela. Należy wówczas sporządzić stosowną dokumentację z procesu osuszania.

 

W przypadku, gdy sprawcą zalania jest sąsiad, koszty usuwania awarii zostaną pokryte właśnie z jego ubezpieczenia. Niezbędne jest więc ustalenie numeru polisy oraz danych określonej firmy ubezpieczeniowej.

 

Koszty osuszania wahają się od kilkuset to nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko zależy od stopnia powstałych zniszczeń. Największym wyzwaniem jest usunięcie rozległego zalania warstwy styropianu w posadzce.

 

Ważne, aby dokładnie udokumentować powstałe szkody. Oceną zniszczeń zajmie się rzeczoznawca. Zdjęcia lub filmy prezentujące zalegającą wodę, zacieki oraz uszkodzone elementy mieszkania pomogą określić zakres strat. Niezbędne jest również szczegółowe opisanie przebiegu zdarzenia. Po zgłoszeniu szkody czekaj na kontakt ze strony ubezpieczyciela.

 

Osuszanie mieszkania po zalaniu

 

W zależności od stopnia zalania mieszkania możesz skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy oferującej kompleksowe usługi osuszania lub samodzielnie przeprowadzić wietrzenie pomieszczeń bez użycia specjalistycznego sprzętu. Jest to jednak ryzykowne przedsięwzięcie - zależne w dużym stopniu od wilgotności i temperatury powietrza na zewnątrz budynku oraz w przypadku zalania różnych przegród budowlanych. Co więcej, wietrzenie jest długotrwałe i nie chroni ścian oraz sufitów przed rozwojem pleśni i grzybów w przyszłości.

 

W związku z tym eksperci radzą, aby skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej firmy, która skutecznie usunie skutki zalania mieszkania lub domu. Najczęściej używanym sprzętem jest odpowiednio dobrany osuszacz powietrza – kondensacyjny lub absorpcyjny, a także ekrany grzewcze, cyrkulatory, pompy do osuszania podposadzkowego oraz nagrzewnice powietrza.

 

Dopełnieniem procesu osuszania jest przeprowadzenie dezynfekcji wszystkich zalanych pomieszczeń. W tym celu doskonale sprawdza się ozonowanie. Odbywa się przy użyciu generatorów ozonu. Eliminuje wszelkie grzyby, bakterie, wirusy oraz roztocza.

 

Osuszanie domu – na co zwrócić uwagę?

 

Skuteczność procesu osuszania budynku zależy od następujących czynników:

  • temperatury – w celu zapewnienia osuszaczom powietrza optymalnych warunków do pracy nie może być ona niższa niż 12 stopni Celsjusza,
  • szczelność domu – aby ściany, posadzka i sufit mogły zostać pozbawione wilgoci, należy odciąć dopływ powietrza z zewnątrz, tylko wtedy suche powietrze ma szansę pochłaniać wilgoć z materiałów budowlanych,
  • efektywna praca zestawu urządzeń przeznaczonych do osuszania domu.

 

Warto również zadbać o właściwą moc przyłączeniową budynku w zależności od wielkości nieruchomości przeznaczonej do osuszania. Pobór prądu w przypadku dużej kubatury jest znacznie wyższy.

 

Przykre niespodzianki zdarzają się każdemu. Zastosuj się do powyższych rad, a szybko i skutecznie pozbędziesz się nieprzyjemnych skutków zalania mieszkania lub domu.

+48 570 245 110

TermoEco